העלה תמונתך
אחת משיטות ההדפסה היא הדפסה על זכוכית

טכניקות להדפסת תמונה על זכוכית

הדפסת תמונה על זכוכית נחשבת בידי רבים להתפתחות טכנולוגית חדשנית יחסית.
כיום ישנן מספר רב של טכניקות המשמשות בתעשייה ליצירת תמונה על זכוכית.
אמנם חלק מהטכניקות המשמשות להדפסה על זכוכית הן אכן חדשות לחלוטין ולא התאפשרו עד לפני מספר שנים אבל ישנן מספר טכניקות אשר פותחו כבר לפני עשרות שנים ורק שוכללו ברמות הדיוק והאיכות.
כל אחת מהטכניקות היא שונה מהאחרות ומתבצעת על ידי סדרת תהליכים שונה מהותית, כמו כן לכל שיטה יש את היתרונות והחסרונות שלה ואת השימושים להם השיטה מתאימה יותר.
לפניכם סקירה מעמיקה של כל אחת מהטכניקות להדפסת תמונה על זכוכית, אופן ההכנה, יתרונות וחסרונות ושימושים מומלצים.


טכניקות עיקריות המשמשות להדפסת תמונה על זכוכית:


הדפסת סובלימציה:


השיטה העתיקה ביותר מבין השיטות, השיטה הינה פיתוח של שיטת הדפס משי (הדפס רשת) אשר קיימת כבר מאות שנים. הדפסת הסובלימציה פותחה כבר בשנת 1930.
בשיטה זו בשלב הראשון הגרפיקה מודפסת בהדפס "ראי" (תמונת מראה) בעזרת מדפסת דיגיטלית על נייר מיוחד עם דיו מתאים.
בשלב הבא הנייר מוצמד לחלקה הפנימי של הזכוכית ולאחר מכן הזכוכית והנייר מוכנסים למכשיר דחיסה מבוסס חום המצמיד את הנייר לזכוכית ומחמם. כתוצאה מהחום הרב והדיו המיוחד, הדיו מועבר אל תוך הזכוכית ברמה המולקולרית אם כי לא לעומק רב.
יתרונות השיטה: היא זולה ופשוטה, התמונה עמידה למים.
חסרונות השיטה: הצבע אינו עמיד לאורך זמן ונוטה לדהות עם השנים, בסיס לבן, אין אפשרות להדפסה שקופה.


הדפסה על נייר פוטו והצמדת הנייר לזכוכית:


הדפסה על נייר פוטו איכותי והצמדת הנייר לזכוכית בעזרת דבק שקוף אופטית, בשיטה זו ההדפסה עצמה היא על נייר פוטו בדומה לנייר פוטו עליו מדפיסים תמונות באלבום התמונות המשפחתי. המאפשר חדות וצבעים באיכות גבוהה ביותר הנשמרים עשרות שנים בדיוק כמו תמונות האלבום.
אלא שבזכות טכנולוגיות הדפסה מתקדמות ההדפסה מתבצעת עם מדפסות פלוטר איכותיות המאפשרות דיוק וגוון צבעים מוחלט ברמות דיוק של עד 1720 פיקסלים (נקודות דיו) על כל אינץ' של נייר.
בשל אופי משטח ההדפסה, נייר פוטו חלק ואיכותי, ניתן להגיע לעזות צבע וחדות מדהימים.
יתרונות השיטה: איכות הדפסה הגבוה ביותר, עזות וחדות צבע, לא דוהה עם הזמן.
חסרונות השיטה: לא ניתן להדפיס עם רקע שקוף, לא מתאים לשימושים חיצוניים, דרושה מיומנות רבה לביצוע ההדבקה בצורה נכונה ללא בועיות אוויר.

 

הדפסת UV ישירות על משטח הזכוכית:


הדפסת UV (המבוססת על ייבוש הדיו באור אולטרה סגול) עושה שימוש בטכנולוגיה שנכנסה בשנות ה90. מדפסות אלו הן בעלות משטח עבודה שטוח עליו מונחת הזכוכית.
הזכוכית מונחת על פני משטח ההדפסה עם חלקה הפנימי כלפי מעלה.
בתהליך ההדפסה ראש ההדפסה זז מצד לצד וקדימה אחורה על גשר מותאם מעל פני הזכוכית ומדפיס עליה. מנורות אור אולטרה סגול המצויות משני צדי ראש ההדפסה מייבשות את הדיו שהודפס וגורמות להתקשות הדיו ולקבלת התמונה הרצויה ישירות על פני הזכוכית.
לאחר ייבוש שכבת הצבע הראשונית יש צורך בהדפסת שיכבה נוספת או מספר שכבות של צבע לבן לאיטום התמונה ולהדגשת הצבע המודפס.
חלק מהמדפסות יכולות להדפיס את שכבת הצבע הלבן עוד באותו מעבר ראש יחיד (מיד לאחר הדפסה וייבוש של הצבע הראשוני) ובחלק מהמדפסות התהליך יבוצע שוב עם צבע לבן על כל המשטח ולעיתים במספר מעברים.

יתרונות השיטה: איכות הדפסה טובה, לא דוהה עם הזמן , שליטה ברמות שקיפות ואטימות.
חסרונות השיטה: מכיוון שהדיו מודפס על גב הזכוכית ולא מוטמע לתוכה, הצד הפנימי של הזכוכית רגיש לשריטות וקילופי צבע בנגיעה עם חפץ שאינו רך.


הדפסה קרמית על זכוכית:


הדפסה קרמית הינה הטכניקה החדישה ביותר מבין הטכניקות הקיימות להדפסת תמונה על זכוכית.
בשיטה זו ההדפסה מתבצעת עם דיו ישירות על פני הזכוכית בדומה להדפסת
UV אלה שהדיו בה משתמשים הינה דיו קרמית העשויה צבע פיגמנטי, אבקת זכוכית, רכיב כוהלי ומרכיבים נוספים.
לאחר ההדפסה, הזכוכית המודפסת נכנסת לתנור לוהט בטמפרטורה של כ700 מעלות צלסיוס.
בשל החום האדיר בשלב הראשון מתפרקים חומרים אורגניים וחומרים מקשרים בין הצבע לזכוכית לאחר מכן מתבצע היתוך בין הצבע הפיגמנטי לפני הזכוכית וחורים וחללים קטנים בזכוכית מתמלאים וכך נוצר משטח זכוכית אחיד וחלק אשר הצבע הפיגמנטי מוטמע בעומק הזכוכית ומהווה חלק אינטגרלי ממנה.
יתרונות השיטה: לא דוהה, עמיד לתנאי חוץ, גשם ושמש, שליטה ברמות שקיפות ואטימות.
חסרונות השיטה: מחיר גבוה


אז איזה סוגי הדפסות מתאימות לכל שימוש:


תמונת זכוכית לקיר הבית או המשרד:


הדפסת התמונה על נייר פוטו והצמדת הנייר לזכוכית הינה הטכניקה המומלצת ביותר למטרה זו, עזות הצבעים, חדות ואיכות ההדפסה, עמידות לאורך זמן ומחיר לא גבוה הם שהופכים את השיטה הזאת למומלצת ביותר עבור הדפסת תמונות לבית או למשרד.
יש לבחור בספק מומלץ, אשר מתמחה בשיטת הדפסה זאת ויודע לבצע אותה בצורה האיכותית ביותר.
טיפ חשוב: רוב הספקים אשר מבצעים הדפסות על זכוכית עושים חורים בפינות הזכוכית המודפסת ודרכם מעבירים מתלי מתכת (הקרויים ספייסרים) לשם תליית התמונה על הקיר.
במידה ומדובר בתמונה ליופי ולא בשלט למשרד, מומלץ מאוד לבחור ספק המשתמש בתלייה אחורית קלה ויפה ללא חורים בתמונה המודפסת וללא מתכות המכערות את התמונה.


חיפוי קיר מזכוכית מודפסת:


הטכניקה המומלצת ביותר למטרה זו הינה הדפסת UV ישירות על משטח הזכוכית.
שיטה זו זולה מהדפסה קרמית ולשימוש זה אין לה חסרונות על פניה.
החלק האחורי המודפס מודבק לקיר ואינו יכול לבוא במגע עם גורם אשר יגרום לקילוף או שריטה בצבע.


זכוכית מודפסת לשימוש חיצוני או כקיר זכוכית:


הדפסה קרמית הינה הטכניקה המומלצת לשימוש בכל שימושי החוץ, בין אם מדובר בקירות זכוכית של בניין משרדים מודרני או זכוכית המשולבת בדלת כניסה, חלון מיוחד או כל שימוש חיצוני אחר בזכוכית מודפסת, השיטה מומלצת גם למקרה של קירות זכוכית בין חללי עבודה כאלה שעשויים לגעת בהם ולנקות אותן משני צדי הזכוכית.

 

glassme מתמחה בהדפסת תמונות על זכוכית לבית ולמשרד ומשתמשת בטכניקה הטובה ביותר המובילה לתוצאות המרשימות ביותר והעמידות ביותר לסוג זה של הדפסות, הדפסה על נייר פוטו עבה ואיכותי המודבק לזכוכית.
בנוסף, לתמונה המודפסת מוצמדת מסגרת אחורית שחורה ואלגנטית שנראית רק מצדי התמונה בחלקה האחורי ויוצרת עובי ריחוק מהקיר ללא חורים בתמונה וללא מתלי מתכת.

עוד על שלבי ההדפסה של glassme לחצו כאן!
להעלאת תמונה המשיכו כאן!